عمل ليزيك چشم ( جراحی چشم با لیزر )

 

ليزيک (LASIK)

كلمه ليزيك به معني ليزر در ضخامت قرنيه مي باشد (Laser Assisted in situ Keratomileusis:LASIK). در سال 1991 دكتر يوناس پاليكاريس در هراكليون كرت (يونان) اولين كسي بود كه با استفاده از دستگاه ميكروكراتوم لايه نازكي از قرنيه را برداشت و سپس با استفاده از ليزر اكسايمر بخشي از بافت قرنيه را تراش داد. با ابداع ليزيك اين عمل به سرعت عموميت يافت و در بسياري از مراكز جايگزين ساير روشها مانند RK (برش قرنيه) و PRK (ليزر) گرديد، گرچه امروزه اين روش ها هر كدام كاربردهاي خاص خود را نيز دارند.

جراحي‌هاي ليزيك و لازك دوگونه از جراحي‌هاي مرسوم قرنيه‌اند كه ميليون‌ها نفر در دنيا آن را تجربه كرده‌اند، اما در كشورما بيشتر مردم با عمل ليزر آشنا هستند و كمتر واژه لازك به گوششان‌ خورده است و گاهي آنها را يكسان مي‌دانند در حالي كه اين دو جراحي با هم متفاوتند.

كاربرد عمل ليزيك و لازك براي كم‌كردن يا از بين بردن نزديك‌بيني ، آستيگماتيسم خفيف و كنار گذاشتن عينك مشترك است، با اين تفاوت كه ليزيك در بيماران مبتلا به نزديك‌بيني بالا قابل انجام نيست.

در جراحي ليزيك، لايه‌اي از قرنيه بريده و برداشته مي‌شود و پس از آن كه زير آن تراشيده شد، لايه بار ديگر سر جاي خود قرار مي‌گيرد اما در لازك، سطحي‌ترين لايه قرنيه بدون برداشتن، برش داده و درمان مي‌شود و بنابر اين استفاده عوارضي مانند جا‌به‌جايي لايه بريده شده قرنيه و... در لازك ايجاد نمي‌شود.ضخامت قرنيه بيمار در اين كه چشم پزشك جراحي لازك را براي بيمار تجويز كند حائز اهميت است به‌طوري‌كه اگر قرنيه بيمار زيادي نازك باشد، معمولا لازك به جاي ليزر پيشنهاد مي‌شود.شغل بيماران هم در اين انتخاب تاثير دارد و براي مثال بيماراني مانند بوكسورها كه معمولا به چشم شان ضربه مي‌خورد براي جراحي ليزيك مناسب نيستند.

در لیزیک دوره بهبودی کوتاه است و این عمل در افرادی که نزدیک بینی، دوربینی و آستیگماتیسم دارند، موثر بوده و باعث کاهش وابستگی فرد به عینک و لنز تماسی می شود. این روش برای همیشه شکل قرنیه(لایه شفاف ظریف جلوی قرنیه) را عوض می کند.برای دید خوب ،قرنیه چشم و لنز باید اشعه های نورانی را به طرز مناسب خم کنند(انکسار)،طوری که تصاویر روی شبکیه متمرکز شوند.اگر اشعه های نور به درستی روی شبکیه متمرکز نشوند،تصاویری که می بینید تار خواهند بود.این تاری بنام "عیب انکساری" شناخته می شود.این مساله بواسطۀ شکل نامناسب چشم،قرنیه،یا لنز ایجاد می شود. ليزيك از اشعه لیزر اگزومر(Extremer Laser)،(لیزر فرابنفش=ultraviolet Laser) برای برداشتن دقیق بافت قرنیه به منظور اصلاح شکل و تمرکز بهتر آن استفاده می کند.

  جراحی ليزيك چشم بیشتر برای افراد دچار نزدیک بینی (میوپ)بکار می رود،به این معنی که این افراد فقط اجسام نزدیک را می بینند؛هر چیز دور تار می باشد.

ليزيك بیشتر اوقات برای افرادی که عینک یا لنز برای میوپ(نزدیک بینی) استفاده می کنند بکار می رود.گاهی برای تصحیح دور بینی بکار می رود.ممکن است آستیگماتیسم را هم تصحیح کند. هر فرد می تواند تا 3مرتبه لیزیک چشمی داشته باشد

  سازمان دارو و غذا(FDA)لیزر اگزومر را برای تصحیح نزدیک بینی تا 12- دیوپتر با 4- دیوپتر آستیگمات ،و دوربینی از 1+ تا 6+ با 1 دیوپتر آستیگمات تأیید کرده است.(دیوپتر ،معیار سنجش عیب انکساری است.دیوپتر منفی به منزله نزدیک بینی و دیوپتر مثبت به منزله دور بینی است.)

تقريبا هركسي كه تحت عمل جراحي قرار ميگيرد ميخواهد بداند كه شانس بدست آوردن نتيجه رضايت بخش چقدر است. براي نزديك‏بيني كم و متوسط (تا 7- ديوپتر) در حدود 95% بيماران ديد بدون عينك 10/5 تا 10/6 يا بيشتر را به دست مي‏آوردند و 85% شانس ديد بدون عينك 10/8 تا 10/9 يا بهتر را دارند. اين بدان معناست كه وابستگي افراد به ميزان بسيار زيادي به عينك كم شده اما ممكن است براي انجام كارهاي دقيق‏تر چشمي مانند رانندگي، به ویژه در شب به يك عينك با شماره كم نياز داشته باشند.

براي نزديك‏بيني بالا (بالاي 7- ديوپتر) در حدود 85% بيماران ديد بدون عينك10/5 تا 10/6 يا بهتر و 70% ديد بدون عينك 10/8 تا 10/9 يا بهتر بدست مي‏ آورند.

عمل ليزيك نيازمند جراح ماهر است. بخاطر پيچيدگي عمل، تجربه كافي براي حصول نتيجه مناسب لازم است. چشم پزشكان نور به عنوان پيشگامان اين عمل در ايران، هزاران عمل ليزيك را با نتايج عالي انجام داده‏اند و در اين زمينه ايران از جمله كشورهايي است كه تجربه بسيار زيادي دارد.

قيمت وسايل گران است. قيمت دستگاه ليزر و وسايل مورد نياز 400 ميليون تومان و هزينه نگهداري سالانه آن حدودا 50 تا 100 ميليون تومان است. با تغييرات سريع تكنولوژي، ليزرها را بايستي اغلب به روز كرد و تمامي اين هزينه به بيمارستان يا مراكز درماني تحميل خواهد شد.

سازمان دارو و غذا(FDA) با همکاری انجمن چشم پزشکی آمریکا ،موارد زیر را برای ليزيك مناسب می داند:

» باید حداقل 18 ساله باشید(برای برخی لیزرها  21)،زیرا دید افراد زیر 18 سال معمولاًتغییر می کند.یک استثنا درکودکان کوچک با یک چشم خیلی نزدیک بین و یک چشم طبیعی است.استفاده ليزيك در درمان چشم خیلی نزدیک بین ممکن است از تنبلی چشم جلوگیری کند . انجام عمل ليزيك در سنين پايين‌تر از 18 سال و بالاتر از 50 و 55 سال صورت نمي‌گيرد؛ چرا كه در سنين بالا قدرت ترميم بافت‌هاي بدن كمتر بوده و اغلب افراد در اين سنين ديگر به عينك يا لنزهاي تماسي عادت كرده‌اند و كساني مي‌توانند اقدام به اين عمل كنند كه شماره چشمشان زياد باشد.

معمولا عمل ليزيك در شماره‌هاي زير 10 صورت مي‌گيرد و بالاي آن توصيه نمي‌شود. همچنين براي انجام اين عمل قرنيه نبايد نازك باشد و چنانكه انحناي قرنيه غيرعادي باشد، عمل به هيچ عنوان صورت نمي‌گيرد.

 

» نباید حامله یا شیرده باشید،زیرا این وضعیت می تواند میزان انکسار اندازه گیری شدۀ چشم را تغییر دهد.

» نباید برخی داروها مثل آکوتان یا پردنیزولون خوراکی مصرف کنید.

» چشمانتان باید سالم و شماره عینکتان ثابت باشد.اگر نزدیک بین هستید ،باید عمل ليزيك را تا زمان ثابت شدن شماره چشمتان به تأخیر بیندازید،زیرا نزدیک بینی ممکن است در برخی بیماران تا اواسط یا حتی اواخر دهۀ 20 زیاد شود.

» سلامت عمومی شما باید خوب باشد. ليزيك در بیماران مبتلا به قند خون ، روماتیسم مفصلی ، لوپوس ،گلوکوم ، عفونتهای هرپس چشم ، یا کاتاراکت توصیه نمی شود.باید این مسا ئل را با پزشکتان در میان بگذارید.

» منافع و مضرات آنرا بسنجید.اگر از داشتن عینک یا لنز راضی هستید،ممکن است بخواهید آنها را برجراحی مقدم دارید.

» انتظارات خود را از جراحی بدانید .آیا این انتظارات منطقی هستند؟

» برای بیماران مبتلا به پیر چشمی، ليزيك تصحیح کنندۀ عیب انکساری نیست زیرا یک چشم هر دو فاصله دور و نزدیک را می بیند.با وجود این ليزيك را می توان برای تصحیح یک چشم برای دور و دیگری برای نزدیک بکار برد.اگر بتوانید این شکل تصحیح را بکار برید،ممکن است نیاز شما برای عینک مطالعه کمتر باشد.در برخی مواقع ،تنها جراحی یک چشم لازم است.اگر پزشکتان فکر می کند شما کاندید این کار هستید، در مورد جنبه های مثبت و منفی آن سؤال کنید.

 

ليزر(LASER)

کلمه ليزر (LASER) از حروف اول کلمات Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation گرفته شده است .در واقع ليزر منبع نوری است که نور بينهايت خالص (فقط با يک طول موج )توليد مي‌کند .

نور سفید ترکیبی از از رنگها (قرمز-نارنجی-زرد-سبز-آبی-نيلی-بنفش) با طول موچ ۴۰۰ تا ۷۰۰ نانومتر است که با چشم قابل رویت است در حالیکه نور  مادون قرمز (طول موج بالای ۷۰۰ نانومتر) و فوق بنفش (طول موج ۱۰۰ تا ۴۰۰ نانومتر)را با چشم نميتوان ديد. بنابراین ليزر ؛ تشعشع توليد شده توسط تقويت کننده های نوری ميباشد که در طيف های مختلف از مادون قرمز تا فوق بنفش آن در پزشکی کاربرد دارد. پس نور ليزر مادون قرمز و فوق بنفش را با چشم نميتوان ديد. انواع لیزر استفاده های مختلفی در چشم پزشکی دارند مثلا در درمان آب سیاه، آب مروارید، پاک کردن کدورت کپسول عدسی پس از عمل آب مروارید، پارگی پرده شبکیه، درمان عواض چشمی دیابت و اصلاح عیوب انکسار.  در جراحیهای لیزری برای تصحیح عیوب انکساری از لیزر اگزایمر که نوعی لیزر فوق بنفش است، استفاده می کنیم.

 

لیزر اگزایمر (Excimer laser)

لیزر اگزایمر وسیله ای است که از آن امروزه برای اصلاح جراحی عیوب انکسار  استفاده می شود. اعمال جراحی رایجی که از این لیزر استفاده می کنند شامل : لیزیک (LASIK)، لازک (LASEK)، پی آر کی  (Photo Refractive Keratectomy (PRK  ، پی تی کی (Photo Refractive Keratectomy(PTK  و PRK-ts و ... است.

از لیزر اگزایمر (لیزر فرابنفش) از سال ۱۹۸۷ برای عمل PRK استفاده می شد و در سال ۱۹۹۵ استفاده از این لیزر در  PRK مورد تأیید انجمن دارو و غذای آمریکا  FDA قرار گرفت.لیزر های اگزایمر خاصی برای لیزیک تأییدیهFDA گرفته اند. این لیزر، لیزر سرد (عدم تولید حرارت) بوده و اجازه برداشت دقیق بافت (به منظور شکل دهی مجدد سطح قرنیه)، بدون آسیب حرارتی به بافت های مجاور را می دهد. روش هاى LASIK و PRK جایگزین روش "برش شعاعى قرنیه" (radial keratomy) شده‌اند.

 لیزر اگزایمر؛ لیزری بسیار دقیق بوده که با استفاده از امواج نوری با انرژی زیاد و غیر قابل رویت، سطح قرنیه را تراش میدهد. پس می توان سطح قرنیه را کم شیب تر یا پر شیب تر کرد. چنین می توان تصور کرد که این لیزر سطح قرنیه را طوری تراش می دهد که انگار لنز تماسی دائمی روی قرنیه گذاشته باشیم.دقت لیزر اگزایمر به حدی است که با هر پالس طی ۱۲ بلیونیوم ثانیه ۲۵/۰ میکرون از بافت را تراش می دهد که معادل یک دویستم ضخامت موی انسان و یا ۳۹ میلیونیوم اینچ است!

 

روش‌ جديد ليزيك PhotoRefractive Keratectomy (prk)  

هر سال دستگاه‌هاي جديدتري براي ليزيك چشم وارد عرصه پزشكي مي‌شود كه در حال حاضر به جاي روش‌هاي ليزيك و لازك، روش‌هاي جديد  prkبا دستگاه‌هاي پيشرفته جايگزين شده است. در اين روش جديد با استفاده از دستگاه‌هاي پيشرفته كه از سه بعد xyz چشم را در صدم ثانيه دنبال مي كند، ظرف چند ثانيه اشعه به چشم تابانده شده و عمل تمام مي‌شود. بهبودي ترميمي اوليه ظرف پنج روز ايجاد مي‌شود و طي چند هفته به نهايت مي‌رسد و براي شروع عمل ابتدا بيمار در صبح عمل، صبحانه را مي خورد و صورت و چشم خود را به خوبي در حمام شسته و در اتاق عمل نيز قبل از شروع عمل جراحي صورت و چشم شستشو و استريل مي‌شود، چند ثانيه نور ليزر تابانده و عمل پايان مي‌يابد. بيمار بايد در سه الي چهار روز اول از آب زدن به صورت و استحمام خودداري كند و در روز اول بايد استراحت و خواب بيشتري داشته باشد. بعد از ليزر تقريبا طي سه ماه، ديد بسيار بالا سبب رضايت بيماران مي‌شود و در اين روش جديد كه تيغ و لايه برداري ۱۵۰ميكروني وجود ندارد عوارض اين مسئله نيز از بين رفته و اصلاً عود وجود ندارد چون قرنيه نازك نمي‌شود.

ليزيك و PRK اعمالي هستند كه براي اصلاح عيوب انكساري چشم نظير نزديك بيني ، دوربيني و آستيگماتيسم به كار مي روند . اين اعمال بر روي قرنيه چشم انجام  شده و با تغيير شكلي كه روي قرنيه ايجاد مي كنند باعث فوكوس شدن و شفافيت تصوير در چشم مي شوند. اين اعمال شامل دو مرحله هستند: در مرحله اول يك لايه نازك از سطح قرنيه بر داشته شده و در مرحله دوم با استفاده از يك دستگاه ليزر مخصوص كه به آن ليزر " اگزايمر " گفته مي شود تغييرات دلخواه بر روي قرنيه ايجاد مي شود . اگرچه مرحله نهايي در كليه اين اعمال توسط ليزر انجام مي گردد ولي مرحله آماده سازي قرنيه با شيوه هاي مختلفي انجام مي شود و نامگذاري اين اعمال معمولا بر اساس مرحله اول صورت مي گيرد .

اولين شيوه اصلاح بينايي با ليزر PRK مي باشد و سابقه اين عمل به حدود 15 سال مي رسد . در اين عمل ابتدا لايه پوششي سطح قرنيه كه " اپي تليوم " نام دارد به صورت دستي برداشته شده و سپس اشعه ليزر به قرنيه تابانده مي شود . پس از عمل چند روز طول مي كشد تا مجددا " اپي تليوم " ترميم شده و سطح قرنيه را بپوشاند . از مزاياي اين عمل اين است كه برشي بر روي قرنيه انجام نمي شود و ضخامت و در نتيجه استحكام قرنيه كمتر دچار آسيب مي شود . از اشكالات اين شيوه اين است كه به علت تاخير در ترميم قرنيه ، بازگشت بينايي بيمار كند بوده و چند روزي بيمار درد و ناراحتي چشم دارد . عمل PRK به علت مشكلاتي كه داشت براي مدتي جاي خود را به ليزيك داد ولي در چند سال اخير رويكرد مجددي به اين شيوه شده است . مهمترين علت اين بود كه در PRK در شماره هاي بالا ايجاد كدورت قرنيه مي شد ولي اخيرا با داروهايي كه همراه با اين عمل استفاده مي شود شانس ايجاد كدورت قرنيه كاهش يافته است .

 

ليزيك

تفاوت ليزيك و   PRK در مرحله اول عمل مي باشد و مرحله دوم كه تابش اشعه ليزر است در هر عمل مشترك مي باشد . در ليزيك به جاي برداشتن اپي تليوم قرنيه ،يك لايه ضخيم تر كه ضخامت متوسطي حدود 150 ميكرون دارد از روي قرنيه برداشته شده و پس از تابش ليزر اين لايه مجددا به محل خود برگردانده مي شود . جالب اين است كه اين لايه بدون نياز به بخيه زدن به سرعت ترميم مي شود و به علت ترميم سريع ، ديد بيمار خيلي زود اصلاح مي شود و بعد از عمل كمترين ميزان درد و ناراحتي وجود دارد و اين دو عامل از مزاياي عمده اين عمل محسوب مي شود. با اين حال اشكال عمده عمل ليزيك عوارضي است كه ممكن است در هنگام برداشتن لايه قرنيه ايجاد گردد. براي برداشتن لايه قرنيه كه فلپ flap)) نام دارد و از يك وسيله به نام " ميكروكراتوم " استفاده مي شود . اين دستگاه مانند يك رنده نجاري عمل كرده و با تيغه اي كه دارد برش ظريفي را در سطح قرنيه ايجاد مي كند . با اين كه ميكرو كراتوم در اكثر موارد كار خود را به خوبي انجام داده و مشكل ايجاد نمي شود ، در موارد نادري ممكن است درست عمل نكند . علاوه بر اين ، چون در ليزيك لايه ضخيم تري از قرنيه برداشته مي شود ، ممكن است استحكام قرنيه دچار تاثير شده و مشكلاتي را براي بيمار ايجاد كند .

 

لازك و اپي ليزيك

اين دو روش شبيه به PRK هستند و تنها تفاوت جزئي با يكديگر دارند . در لازك اپي تليوم قرنيه با كمك الكل رقيق شده برداشته مي شود و در اپي ليزيك اين كار با دستگاهي كه شبيه ميكروكراتوم است انجام مي شود . تفاوت اين دو شيوه با PRK در اين است كه اپي تليوم در اين شيوه مجددا به محل خود بازگردانده مي شود  در صورتي كه در PRK اپي تليوم برداشته شده ، ديگر استفاده نمي شود و به تدريج لايه جديد جايگزين آن مي شود . در ابتدا تصور مي شد لازك و  اپي ليزيك نسبت به PRK ارجحيت دارند ولي با گذشت زمان مشخص شد كه سرعت ترميم و نتايج بينايي اين سه روش تفاوت چنداني با يكديگر ندارند .

 

كدام عمل براي شما مناسب تر است ؟

تنوع اين اعمال اگرچه باعث شده پزشك معالج بتواند شيوه هاي مختلفي را براي بيماران انتخاب كند ، ولي به علت پيچيدگيی، باعث مي شود كه بيماران گاهي دچار سر در گمي شوند . توصيه ما اين است كه انتخاب نوع عمل را به عهده پزشك معالج بگذاريد . پزشكان كلينيك پارسيان با تجربه چندين ساله و با امكانات وسيعي كه در دسترس دارند مي توانند بهترين شيوه اي را كه براي چشم شما مناسب است به شما پيشنهاد كنند . با اين حال جهت روشن تر شدن ذهن شما ، مطالبي را در زمينه انتخاب نوع عمل بيان مي كنيم .

به طور كلي اعمال ليزر چشم را به دو دسته تقسيم مي كنند :يكي اعمال سطحي Surface)) و دسته ديگر اعمال عمقي تر .

ليزيك جزء اعمال عمقي بوده ، PRK ، لازك و اپي ليزيك جزء اعمال سطحي هستند . همانگونه كه توضيح داده شد هر كدام از اين اعمال مزايا و اشكالات خود را دارند ولي در مجموع به اين نتيجه رسيده اند كه اعمال سطحي ، به خصوص PRK به علت عوارض كمتر براي اكثر بيماران انتخاب بهتري بوده است.

 

فمتو ليزيك (Femtolasik)

با دستيابي به تكنولوژي فمتو ليزيك (Femtolasik امكان جديدتر و پيشرفته تري را در اختيار بيماران قرار داده می شود . فمتو ليزيك هم مزاياي اعمال عمقي نظير ليزيك را دارد و هم مزاياي اعمال سطحي ، چرا كه لايه برداشته شده توسط فمتو ليزيك بسيار نازك بوده وامكان اين وجود دارد كه بتوان لايه اي به ضخامت 90 ميكرون از روي قرنيه برداشت و عوارض احتمالي فمتوليزيك نسبت به ليزيك به مراتب كمتر است .

در این عمل در مرحله اول ، آماده سازی و برداشتن یک لایه ظریف و نازک از سطح قرنیه و در مرحله دوم اشعه لیزر روی قرنیه تابیده می شود.تفاوت فمتولیزیک در مرحله اول با سایر عمل های لیزیک می باشد.که قبلاً این عمل با دست و توسط دستگاهی به نام میکروکراتوم انجام می شد و مانند یک رنده با تیغه مخصوصی که داشت برشی در سطح قرنیه ایجاد می کرد و به خاطر خطرات دستگاه فوق از تکنیک کم خطرتر PRK استفاده می شد ولی PRK هم به علت تاخیر در ترمیم قرنیه و در نتیجه بهبود دیرتر دید بیمار مشکلاتی دارد. اکنون با دستگاه Femtosecond که یک نوع لیزر می باشد برش های ظریف و دقیق را در چشم ایجاد می کند و به جای تیغ مذکور استفاده می شود.

مزاياي فمتوليزيك (Femtolasik) :

 

-          انجام تمام مراحل عمل توسط ليزر ، بدون دخالت تيغ و برش با دستگاه Femtosecond

-          بازگشت سريع بينايي بعد از عمل

-          كمترين ميزان عوارض ايجاد شده هنگام و پس از عمل

-          افزايش كيفيت و ميزان بينايي بعد از عمل

-          كاهش احتمال عمل مجدد

-          كاهش ميزان درد ، سوزش ، آبريزش و حساسيت به نور پس از عمل

-          بازگشت سريع به كار و حرفه

-          استفاده از وسايل تمام يك بار مصرف ، كاهش شانس عفونت و انتقال بيماري ها

-          عدم نياز به استفاده از دارو هاي اضافي هنگام  عمل

-          عدم نياز به استفاده از دارو هاي طولاني مدت پس از عمل

 

اعمال زايوپتيك (Zyoptic) و Tissue Saving و رابطه آنها با  PRK ، ليزيك و ...

اين تكنيك ها مربوط به مرحله دوم عمل مي شوند . ما در مرحله اول از شيوه هاي PRK ، ليزيك و يا فمتوليزيك استفاده كرده و قرنيه بيمار را براي عمل ليزر آماده مي كنيم . در مرحله انجام ليزر نيز ما داراي امكانات ويژه اي نظير زايوپتيك و Tissue Saving بوده تا بهترين حالت ممكن را در قرنيه ايجاده كرده و اصلاح بينايي و شماره چشم را به نحو مطلوب انجام دهيم .

با آميختن دو تكنولوژي برتر دنيا ، يعني فمتوليزيك و زايوپتيك ، امكاناتي را فراتر از حد معمول در اختيار بيماران قرار  داده می شود . با دستگاه ليزر فمتوسكند قرنيه بيمار را به بهترين نحو آماده سازي كرده و با تكنيك و دستگاه زايوپتيك بهترين شكل و حالت را به قرنيه مي دهيم . اين عمل كه فمتوليزيك نام دارد ، بهترين ديد و بهترين كيفيت بينايي را به بيمار  مي دهد .

 

معيارهاي اعمال جراحی لیزری

معيارهاي عمل لیزیک و  ليزر (PRK)  و لازک عبارتند از:

» حداقل سن ۱۸ سال و حد اکثر تا زمانی که فرد آب مروارید نداشته باشد.

» عدم تغيير قابل توجه نمره عينك در يكسال گذشته یعنی حداکثر بیش از ۵/. دیوپتر تغییر نکرده باشد.

» ضخامت کافی قرنیه

» نزديک بيني ۱- تا ۱۰- ديوپتر

» آستيگماتيسم ۵/۰ تا ۶ دیوپتر

» دور بینی حداکثر تا ۶+ دیوپتر

» عدم وجود كواتوكونوس (قوزقرنيه) و یا نامنظمی در سطح قرنیه

» عدم وجود بيماريهاي عمومي  نظیر انواع روماتیسمِ، دیابت پیشرفته و نقص ایمنی

» عدم حاملگی و شیردهی

» عدم وجود بيماريهاي  چشمي مثل گلوكوم (آب سياه) ، آب مروارید، خشکی متوسط تا شدید چشم و بیماری تبخال چشمی،

» گشاد نشدن بیش از حد معمول مردمک چشم در تاریکی

» داشتن توقعات واقعي از قابليت و توانايي‏هاي عمل جراحي ليزر (PRK) يا ليزيك در تصحيح ديد. 

 

عمل لیزیک چشم - بخش اول

عمل لیزیک چشم - بخش دوم

عمل لیزیک چشم - بخش سوم

عمل لیزیک چشم - بخش چهارم-پرسش و پاسخ

»» دانستنی های کامل درباره عمل لیزیک چشم (دانلود تمام مطالب فوق در قالب PDF) (1.06 MB)

نوشته شده توسط محمد مهدی مالکی  | لینک ثابت |